אודות פרופסור ליאו ליידרמן

פרופ' ליאו ליידרמן הינו מרצה בביה”ס לכלכלה באוניברסיטת תל אביב, ומופקד על הקתדרה למחקר כלכלי השוואתי על שם ז’ק וליסה יעל. בנוסף, פרופסור ליידרמן מכהן גם כיועץ הכלכלי הראשי של קבוצת בנק הפועלים.

ליאו ליידרמן נולד בקורדובה, ארגנטינה, ועלה לארץ בתחילת 1969. הוא בעל תואר ראשון בכלכלה וסוציולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני ושלישי מאוניברסיטת שיקגו שבארה”ב, שם גם השלים את הדוקטורט שלו בשנת 1978, תחת הדרכתו של פרופ' רוברט לוקאס, זוכה פרס נובל לכלכלה.עם חזרתו ארצה בשנת 1979, הצטרף פרופסור ליידרמן לסגל המרצים בחוג לכלכלה המתקיים באוניברסיטת ת”א.

פרופ’ ליידרמן מילא בעבר שורה של תפקידים בכירים באקדמיה, כגון ראש החוג לכלכלה באוניברסיטת ת”א, ומנהל המרכז לפיתוח ע”ש פנחס ספיר באוניברסיטת ת”א. 

במהלך הזמן, פרופ’ ליאו ליידרמן הוזמן להתארח בכנסים, ועידות וסמינרים במוסדות שונים בחו”ל, כגון, אוניברסיטת שיקגו, אוניברסיטת בוסטון, קרן המטבע הבינלאומית, הבנק העולמי, והבנק האינטר-אמריקאי לפיתוח. 

פרופסור ליאו ליידרמן פרסם מעל ל-70 מאמרים בכתבי עת מקצועיים, וערך/כתב 7 ספרים בנושאי הכלכלה. הוא נחשב למומחה בעל שם עולמי בנושאים כגון: מדיניות בנקים מרכזיים במשקים מתעוררים, מדיניות שער חליפין, תנועות הון בינלאומיות, אינפלציה ומדיניות מקרו כלכלית, ואסטרטגיית השקעות גלובליות. בעקבות כל אלו, הוא מרבה להופיע בתקשורת בארץ ובעולם. זאת ועוד, פרופ’ ליידרמן מוזמן להתארח בבנקים מרכזיים רבים בעולם, שם הוא מציג את מחקריו והמלצותיו למדיניות הריבית ושער החליפין.

פרופסור ליאו ליידרמן

תפקידים בכירים שמילא

חלק מתפקידיו השונים אותם מילא במוסדות פיננסיים בארץ ובעולם הם:

  • חבר ההנהלה הבכירה ומנהל מחלקת המחקר בבנק ישראל
  • מנהל מחקר השווקים המתעוררים בדויטשה בנק (ניו יורק-לונדון-ות”א)
  • דירקטור במועצות המנהלים של PAM UK, בנק פוזיטיף בטורקיה ו-PAM UK
  • כיום, פרו